Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Kto może żądać alimentów? Porady adwokata

Adwokat Kancelaria Adwokacka Toruń Alimenty

Jak dostać alimenty na dziecko?

Zobowiązaniem rodziców jest zapewnienie bytu dziecku aż do czasu osiągnięcia przez nie pełnoletności, zaś w przypadku dzieci upośledzonych obowiązek owy krótko mówiąc nie upływa de facto nigdy. Do czasu, gdy dziecko w ogóle nie potrafi samo na siebie zarabiać, a więc zagwarantować sobie wszystkich potrzebnych środków do życia, to oczywiście rodzice obowiązkowo muszą realizować tenże obowiązek. Jedynie w sytuacji, gdy kapitał dziecka jest wystarczający i jest w stanie mu wszystko zapewnić, wtedy rodzice nie muszą płacić na nie alimentów. Niemożność dziecka do autonomicznego zarabiania na siebie jest kluczowym warunkiem przyznawania przez sąd alimentów.

Niewątpliwie na samym wstępie rzecz wygląda tak, iż któreś spośród rodziców przychodzi do jakiejś spośród Kancelarii Adwokackich w Toruniu oraz zabiega o pomoc przy konstruowaniu pozwu o rozwód oraz o zastępowanie w sądzie. Dopiero w następnej kolejności na któregoś z byłych partnerów są nakładane alimenty.

Pokrywanie alimentów przez jednego z rodziców ma miejsce od czasu urodzenia dziecka aż do momentu, kiedy będzie ono miało szansę. żyć na własną rękę. Uniezależnienie się w zasadzie nie jest jednoznaczne ze skończeniem 18 lat oraz zdobyciem dowodu osobistego. Właściwie żaden przepis nie określa jaka jest granica wieku, gdyż każdy przypadek musi obligatoryjnie być omówiony indywidualnie. Punktem odniesienia może być zgłoszenie się ojca do kancelarii notarialnej w kwestii niewypłacania alimentów, ponieważ był on przekonany, iż skończenie przez syna 18 lat jest tożsame z zaprzestaniem ich wypłacania. W toku konwersacji okazuje się jednak, iż dziecko uczy się jeszcze lub posiada umiarkowany stopień niepełnosprawności oraz przenigdy nie będzie mogło się usamodzielnić na skutek nieuleczalnej choroby, przykładowo z powodu autyzmu.

W jakich sytuacjach rodzice nie są zwolnieni z płacenia alimentów?

Istnieje parę przypadków, jakie bynajmniej nie uwalniają rodziców z obowiązku regulowania alimentów. Jedną z nich są zaślubiny (bądź zamążpójście) z jednoczesną niemożliwością oddzielnego utrzymania się. Bez wątpienia na starcie współmałżonkowie razem współdziałają we wszystkich bytowych sprawach, więc jeśli jedno spośród nich zarabia dużo i potrafi partnera utrzymać, w takiej sytuacji rodzice wcale nie są zobowiązani już wspomagać dziecka. Jeśli jednak mamy kontakt z sytuacją przeciwną – małżonek nie potrafi zagwarantować środków finansowych obojgu – wówczas rodzice są zobligowani do tego, aby pomóc. Czasami rzecz jest jednak tak zawiła, iż usługa fachowej kancelarii jest praktycznie nieodzowna.

Alimenty muszą regulować rodzice na własne niedołężne dziecko, które krótko mówiąc nie potrafi w pojedynkę finansować sobie mieszkania, wyżywienia itp. Ma inwalidztwo konkretnej grupy czy całkowitą niezdolność do pracy. I nie ma w tym przypadku znaczenia motyw przedstawionego stanu rzeczy, m in. gdy dziecko nadużywa alkoholu lub bierze twarde narkotyki. Słowem, dziecko z nieuleczalną chorobą ruchową czy umysłową są zobowiązani utrzymywać matka i ojciec. Nieraz do prawników z Torunia chodzą rodzice, którzy krótko mówiąc nie planują chorego dziecka „żywić” oraz robią wszystko – oczywiście ironicznie – ażeby nie wypłacać alimentów oraz pozbyć się „balastu”.

Dojrzałe dziecko może uzyskiwać alimenty również wówczas, gdy skończyło 18 lat, nie kontynuuje nauki, nie zostało nigdzie zatrudnione oraz krótko mówiąc nie potrafi znaleźć pracy. Jeśli planuje uzyskać alimenty od matki lub ojca, powinno bezwarunkowo wykazać, że jego sytuacja materialna jest zła, przykładowo żyje w ubóstwie.

Alimenty bez wątpienia odbierze każde dziecko, które uczy się, przykładowo w szkole policealnej lub na uniwersytecie. Zasadniczo, póki dziecko uczy się jeszcze, matka i ojciec muszą koniecznie pokrywać alimenty. Ustanie przymusu alimentacyjnego ma miejsce tylko w jednym przypadku – gdy syn, pomimo że zdobywa wykształcenie – potrafi samodzielnie się utrzymać.

W jakich sytuacjach rodzice nie muszą już płacić alimentów?

Oboje rodzice nie powinni spłacać alimentów w takiej sytuacji, gdy dziecko ma takie dochody, że jest w stanie pokryć wszystkie koszty utrzymania, przykładowo spłacić lokum, jedzenie, podłączenie do Internetu oraz inne niezbędne do właściwego bytowania rzeczy. Zyskiem w sumie nie musi być w takim przypadku jedynie zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, lecz też renta socjalna, stypendia pozyskiwane na uniwersytecie czy dochody pozyskiwane przez zarabiające rodzeństwo. Niekiedy w rezultacie konfliktów z którymś z rodziców dochodzi do walki w sądzie. Dziecko zatrudnia jakiegoś z adwokatów z Torunia oraz walczy z rodzicami, gdyż posiada pracę zarobkową w rozmiarze 1/4 etatu i nie posiada zasadniczo środków do życia.

Płacenie alimentów ustaje czasem przed uzyskaniem przez syna pełnoletności, jednakże wspomniane sytuacje są bardzo rzadkie. Dziecko musi koniecznie ukończyć szkołę i zdobyć fach, dzięki któremu będzie w stanie zapewnić środki do życia mówiąc w skrócie nie tylko sobie, ale również własnej rodzinie.

To trzeba wiedzieć

Wysokość alimentów jest uzależniona od wielu podstawowych elementów: usprawiedliwionych wymagań dziecka, alternatyw zarobkowych matki lub ojca, zdolności majątkowych rodziców, zakresu alimentów – bierze się tutaj pod uwagę niezależne poczynania rodzica w sprawie dostarczenia środków do życia dziecku.

Jeśli zainteresował Cię niniejszy tekst, zamierzasz wiedzieć dużo więcej o poradach udzielanych przez adwokatów i innych usługach oferowanych przez mecenasów, wejdź w link obok – Kancelaria – a może znajdziesz dokładnie to, czego poszukujesz.

Strona używa cookies
Ok